czwartek, 14 lipca 2022

Kredyt konsolidacyjny co to jest?

Kredyt konsolidacyjny jest jednym z kredytów celowych, które znajdziemy w ofercie banków. Kredyt ten umożliwia wcześniejsze zamknięcie (spłatę) wybranych zobowiązania kredytowych.

W języku potocznym mówi się o konsolidacji kredytów, jako o łączeniu czy zamianie kilku kredytów jeden. I jest to częściowo prawdziwe stwierdzenie, ponieważ finalnym efektem konsolidacji kredytów jest jedno zobowiązanie do spłaty.

Umożliwia to właśnie kredyt konsolidacyjny. Bank, po analizie i ocenie kredytowej – jeżeli jest pozytywna, przyznaje kredyt konsolidacyjny kredytobiorcy, po czym spłaca zobowiązania, które zostały wyszczególnione we wniosku kredytowym.

Takie rozwiązanie nie tylko, że umożliwia znaczne zmniejszenie liczby spłacanych zobowiązań, ale i również zmniejszenie nowej raty w stosunku do łącznej sumy rat „łączonych” kredytów (dzięki wydłużeniu czasu spłaty).

Kredyty konsolidacyjne – dla kogo są przeznaczone?

Kredyt konsolidacyjny to produkt kredytowy przede wszystkim kierowany do osób, które obawiają się, że będą miały problemy z terminowym spłacaniem swoich zobowiązań.

Powodów może być dużo, ale obecnie najczęściej wskazywane powody to: inflacja, wzrost kosztów utrzymania gospodarstwa, rosnące raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym. To wszystko razem może przyczynić się do tego, że wolnych pieniędzy nie zostanie za dużo.

I takiej sytuacji, wygodnym, ale niezbędnym, może być konsolidacja kredytów i kredyt konsolidacyjny.

Za pomocą kredytu konsolidacyjnego można skonsolidować różne zobowiązania finansowe spłacane w bankach. Konsolidacja kredytów dotyczyć najczęściej kredytów i pożyczek gotówkowych, ale mogą to być także:

  • kredyty ratalne,
  • kredyty hipoteczne (mieszkaniowe),
  • kredyty samochodowe,
  • zadłużenie na kartach kredytowych oraz wykorzystane limity w kontach.

Zanim jednak zdecydujesz się na wybór konkretnego banku, to należy zwrócić uwagę na ważne aspekty.

Porównanie co najmniej dwóch ofert kredytów konsolidacyjnych, powinno być obowiązkowe, jeżeli chcesz pożyczyć taniej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania oraz/lub całkowity koszt kredytu ułatwiają dokonanie porównanie.

Pamiętaj również, że wysokość nowej miesięcznej raty kredytu jest uzależniona od czasu kredytowania. Jeżeli zatem chcesz zmniejszyć nową ratę w stosunku do sumy rat kredytów, które konsolidujesz, to musisz odpowiednio wydłużyć czas spłaty. To wiąże się natomiast ze wzrostem kosztów odsetkowych, no i tym samym ze wzrostem ceny nowego zobowiązania.


Dodatkowe informacje dotyczące konsolidaji kredytów:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz