poniedziałek, 20 czerwca 2022

Kredyt konsolidacyjny a kredyt refinansowy

Jeżeli posiadamy wiele różnych zobowiązań bankowych, to można je połączyć w jeden nowy kredyt konsolidacyjny. Co więcej, jeżeli ma odpowiednią zdolność kredytową, to w ramach kredytu konsolidacyjnego może otrzymać nawet i dodatkową gotówkę.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, mamy możliwość skonsolidowania wielu różnych zobowiązań kredytowych i pożyczkowych. „Połączyć” (bo tak się mówi potocznie o konsolidacji) można bowiem i kredyt gotówkowy, pożyczkę gotówkową, ale i kredyt samochodowy, ratalny czy wykorzystany limit w koncie czy na karcie kredytowej.

Po co brać kredyt konsolidacyjny poza zmniejszeniem rat kredytowych? Na przykład, aby poprawić płynność finansową. Łączna wysokość rat kredytowych może być zbyt duża w stosunku do dochodów netto. W takim przypadku zwiększa się ryzyko opóźnienia lub zaprzestania płatności rat.

Innym czynnikiem wpływającym na podejmowaniu decyzji o konsolidacji kredytów, jest możliwość zwiększenia zdolności kredytowej. Wydłużenie czasu kredytowania, a więc zmniejszenie raty kredytowej, powoduje, że mniejsza jest strona wydatkowa domowego budżetu, co umożliwia uzyskanie dodatkowej gotówki w ramach przeprowadzanej konsolidacji lub ubieganie się o większy kredyt w przyszłości.

Kredyt refinansowy a kredyt konsolidacyjny

Kredyt refinansowy jest podobnym rozwiązaniem co kredyt konsolidacyjny, ale w tym przypadku przenoszony jest do innego banku tylko jeden kredyt.

Często mówi się o refinansowaniu kredytu, czyli wyborze nowej oferty kredytowej na lepszych warunkach, po to, aby spłacić jedno stare zobowiązanie lub też o zmianie warunków, na jakich został udzielony konkretny kredyt.

W przypadku kredytu refinansowego mówi się najczęściej w przypadku kredytów hipotecznych. Kiedy można wziąć to rozwiązanie pod uwagę? Jeżeli nowa oferta kredytowa jest korzystniejsza lub zamierzamy zmniejszyć wysokość rat kredytowych, ponieważ obecne są zbyt wysokie.

Czy jest opłacalne przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku? Konieczne jest przeliczenie i analiza wszystkich kosztów. Bardzo często okazuje się, że refinansowanie kredytu hipotecznego nie będzie korzystne pod względem finansowym, ponieważ zmniejszenie rat kredytowych następuje przede wszystkim poprzez wydłużenie czasu spłaty (podobnie zresztą, jak w przypadku kredytu konsolidacyjnego), co oznaczam że wzrost ogólnych kosztów całkowitych.

Ubiegając się, zarówno o kredyt konsolidacyjny, jak i refinansowy, każdy potencjalny kredytobiorca musi przejść całą procedurę kredytową, czyli uzyskać odpowiednią ocenę kredytową (zdolność kredytową i wiarygodnością kredytową), aby wniosek kredytowy został pozytywnie zaopiniowany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz