czwartek, 16 czerwca 2022

Kiedy po kredyt lub pożyczkę?

Temat związany z potrzebami finansowymi konsumentów, jak i podejmowanie decyzji o zaciągnięcie kredytu lub pożyczki, z pewności jest ciekawa z punktu socjologicznego, Ale znalezienie odpowiedzi, nie wymaga szczególnych badań, bo na pytanie: dlaczego sięgamy po kredyt lub pożyczkę, wielu z nas udzieli szybkiej odpowiedzi.

Najczęściej po dodatkowe środki sięgamy w sytuacji, kiedy nasze własne zasoby nie pozwalają na sfinansowanie zakupu potrzebnej (bardziej lub mniej) rzeczy lub usługi.

Nadarzająca się "okazja" w postaci nowego samochodu, sprzętu AGD czy RTV, zakup domu albo remont mieszkania, to częste powody, kiedy sięgamy po finansowanie w banku, SKOK-u lub instytucji pożyczkowej.

Niestety nie zawsze decyzje są rozsądne, a często podejmowana pod wpływem emocji. Niekiedy okazuje się, że przedmiot pożądania, tak właściwie, to nie jest nam niezbędny lub można było poczekać jeszcze kilka miesięcy z jego zakupem.

Przyczyny, dla których decydujemy się na zaciągnięcie kredytu

Takich przyczyn jest kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt… Pewnie jeszcze więcej, bo każdy kredytobiorca mógł mieć na uwadze inny cel kredytowania.

1. Chęć posiadania własnego mieszkania lub domu. Dla większości osób nie ma innej możliwości zakupienia wymarzonego "eM", jak tylko poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Spłata kredytu w takim przypadku to nierzadko kilkanaście lub nawet i kilkadziesiąt lat.

2. Nowy samochód na kredyt samochodowy czy zakup sprzętu RTV/AGD z kredytem ratalnym.

Oczywiście, że coraz więcej Polaków stać na kupno samochodu czy telewizora, pralki lub lodówki za gotówkę. Decydując się jednak na zakup ratalny – nawet za 0% w przypadku sprzętu RTV/AGD – to i tak przez kilka lub kilkanaście miesięcy nasz budżet domowy będzie pomniejszany o stałą wysokość raty.

3. Bardzo częstym powodem podjęcia decyzji o zaciągnięciu kredytu lub pożyczki jest okresowe lub długoterminowe pogorszenie się sytuacji finansowej. Nieoczekiwany spadek dochodów, wzrost wydatków (tak jak to można obecnie zaobserwować, z powodu rosnących kosztów utrzymania) powoduje, że sięgamy szybciej po kredyt bankowy (najlepiej, aby był to jednak kredyt konsolidacyjny) lub gorzej, jeżeli jest to pożyczka na raty w firmie pożyczkowej.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że finansowanie oferowane przez banki i firmy pożyczkowe jest niezwykle łatwo dostępne – praktycznie środki finansowe można otrzymać bez wychodzenia z domu. To wszystko sprawia, że nierzadko trudno się oprzeć takiej pokusie, i to bez odpowiedniego przygotowania i analizy.


W języku potocznym kredyt i pożyczka często stosowane są jako synonimy tego samego produktu. W końcu przecież - w obu przypadkach - chodzi o zaciąganie długu. W rzeczywistości jednak są to dwa różne produkty kredytowe (np. kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna, kredyt konsolidacyjny - pożyczka konsolidacyjna), inne są umowy, a to wszystko oznacza, że niosą ze sobą odmienne konsekwencje prawne dla konsumenta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz