piątek, 19 sierpnia 2022

Do jakiego banku najlepiej przenieść kredyt?

Można przenieść kredyt hipoteczny czy też kredyt gotówkowego do innego banku – mowa jest najczęściej o kredycie refinansowym, czyli o refinansowaniu kredytu. Operacja nie jest skomplikowana, jednak decyduje się na nią obecnie niewielu kredytobiorców, ponieważ trudno jest uzyskać oszczędności.

Kredyt gotówkowy to dla jednych osób ratunek finansowy w momencie niespodziewanych wydatków, a dla innych możliwość zrealizowana zaplanowanych wcześniej wydatków. Ze względu na na to, że jeszcze kilkanaście miesięcy temu, stopy procentowe były na niskim poziomie, inflacja utrzymywała się na stabilnym i niskim poziomie, to chętnie Polacy korzystali z kredytów konsumpcyjnych.

Jednak warunki gospodarcze się znacznie pogorszyły, a wraz z upływającym czasem zmieniła się struktura w domowym budżecie – coraz większą część stanowią wydatki. Co zrobić?

Czy „przeniesienie” kredytu gotówkowego do innego banku jest rozwiązaniem, które poprawi sytuację finansową? Czy to coś daje?

Kiedy można przenieść kredyt?

Z tzw. przeniesieniem kredytu najczęściej mamy do czynienia z kredytem hipotecznym. Głównym powodem podejmowania takiej decyzji są oszczędności, jakie można uzyskać na spłaceniu starego kredytu i zaciągnięciu nowego.

Gdy w innym banku znajdziemy korzystniejszą ofertę kredytową (np. z niższą marżą czy oprocentowaniem) niż tę, którą dotyczy obecnie podpisanej umowy, to można taki kredyt przeanalizować. Być może taki nowy kredyt spłacany w innych bankach będzie na lepszych warunkach i obniżony zostanie koszt kredytowania.

Ponieważ jednak propozycje kredytowa są droższe w porównaniu z tym, co było rok temu, to raczej nie ma możliwości, aby znaleźć konkurencyjną i tańszą propozycję kredytową.

Podobnie jest z kredytem gotówkowym. Jednak zdecydowanie rzadziej decydujemy się na refinansowanie kredytów gotówkowych, natomiast częściej na połączenie kilku różnych kredytów w jeden nowy, czyli na skonsolidowanie zadłużenia z kredytem konsolidacyjnym.

Czym różni się kredyt konsolidacyjny od kredytu refinansowego?

Różnica jest niewielka, ale zasadnicza: kredyt refinansowy dotyczy jednego kredytu, natomiast kredyt konsolidacyjny, kilku zobowiązań.

Wybierając kredyt konsolidacyjny można spłacić dwa lub więcej zadłużeń. To, potoczne, przeniesienie kredytu do innego banku, polega w dużym skrócie na tym, że bank udziela kredytobiorcy tzw. kredyt konsolidacyjny i spłaca nim kredyty i pożyczki, które zostały wyszczególnione w złożonym wniosku kredytowym. Ostatecznie po konsolidacji liczba zobowiązań zostaje zmniejszona, a nowa rata kredytowa obniżona – dzięki wydłużeniu czasu spłaty – w stosunku do sumy rat kredytów, które zostały skonsolidowane.

Konsolidacja kredytów i koszt kredytowy

Konsolidacja kredytów ma trzy zasadnicze zalety: zmniejszenie liczby spłacanych kredytów, poprawienie płynności w domowym budżecie oraz zwiększenie zdolności kredytowej. I dlatego wielu kredytobiorców się na nią decyduje, tym bardziej, że spłacić wcześniej można nie tylko kredyty i pożyczki gotówkowe, ale i np. kredyty samochodowe, hipoteczne czy zamknąć limity w kontach i karty kredytowe.

W zasadzie konsolidacja kredytowa to same plusy, a kredyt konsolidacyjny? To tylko narzędzie, do jej realizacji i oczywiście kosztuje, jak każdy kredyt.

Zasadniczym kosztem kredytu konsolidacyjnego są odsetki, ale mogą wystąpić i inne dodatkowe koszty, jak chociażby prowizja czy ubezpieczenie. Dodatkowo należy pamiętać i brać pod uwagę to, że mniejsza rata jest zawsze konsekwencją dłuższego czasu kredytowania. To natomiast ma duży wpływ na koszt zapłaconych odsetek i cenę kredytowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz