Chcąc skonsolidować, czyli połączyć kredyty i pożyczki bankowe w jedno zobowiązanie, można wybrać zarówno kredyt konsolidacyjny, jak i pożyczkę konsolidacyjną.
Aby mieć szanse na skonsolidowanie kredytów, należy działać jak najszybciej i reagować dużo wcześnie, niż w momencie, kiedy pojawią się trudności z zapłaceniem raty. Od tego tego czy mamy odpowiednią zdolność i wiarygodność kredytową zależy nie tylko decyzja kredytowa, ale i warunki, na jakich zostanie udzielony kredyt lub pożyczka.
Zamierzając skonsolidować swoje zobowiązania, warto to wziąć pod uwagę, a zwłaszcza wówczas, kiedy przewidujemy, że w niedalekiej przyszłości pojawią się problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Najczęściej spowodowane jest to przekredytowaniem i rosnącymi ratami kredytów z oprocentowaniem zmiennym, ale również wpływa na to spadek realnych dochodów.
Skonsolidowanie kredytów i wydłużenie czasu spłaty, dzięki czemu zostanie obniżona rata kredytowa, może przyczynić się w znaczący sposób do poprawy bilansu domowego budżetu. W pierwszej kolejności należy zorientować się w aktualnych propozycjach banków, a następnie skontaktować się z wybranymi, aby zapoznać się z indywidualnie przedstawioną ofertą.
Pożyczka konsolidacyjna a kredyt konsolidacyjny
Oczywiście mając na uwadze pożyczkę konsolidacyjną, mamy na uwadze pożyczkę bankową, a nie pożyczkę na raty oferowaną przez instytucje pożyczkowe. Ta druga, niezależnie jaki przymiotnik dodamy, zawsze jest pożyczką gotówkową i znacznie droższą niż podobna pożyczka w ofercie bankowej.
Kredyty konsolidacyjne są kredytami celowymi i udzielane są przez banki i SKOK-i. W tym przypadku, to bank spłaca wierzycieli – wskazane we wniosku kredytowym zobowiązania bankowe.
W przypadku pożyczki konsolidacyjnej bankowej, pożyczkobiorca robi to samodzielnie. Ma na to czas wyznaczony przez bank i najczęściej musi przedstawić również pożyczkodawcy zaświadczenie o zamknięciu zobowiązań.
Pożyczka konsolidacyjna bankowa umożliwia spłacenie również pożyczek niebankowych zaciągniętych w firmach pożyczkowych: pożyczki ratalne i chwilówki. Pożyczka konsolidacyjna jest to w zasadzie pożyczka gotówkowa z przeznaczeniem na dowolny cel.
Kredyt konsolidacyjny daje również możliwość „pozbycia się” drogich pożyczek niebankowych, korzystając z dodatkowej gotówki w ramach przeprowadzanej konsolidacji. Ta dodatkowa gotówka, to jest nic innego, jak pożyczka gotówkowa udzielana przez bank i włączona automatycznie do kredytu konsolidacyjnego.
Pamiętaj o trzech rzeczach:
- z kredytem i pożyczką konsolidującą zawsze związany jest koszt kredytowy, czyli oddajesz nie tylko pożyczony kapitał, ale i odsetki, a może i prowizję kredytową, czy inne opłaty dodatkowe.
- dłuższy czas spłaty, to faktycznie niższa rata kredytowa, ale jednocześnie większy koszt zapłaconych odsetek,
- wysokość twojego zadłużenia będzie większa niż przed konsolidacją, właśnie z powodu kosztu kredytowego.
Tym samym zawsze należy porównywać nie tylko propozycje kredytowe dostępne w bankach, ale przede wszystkim otrzymane oferty kredytowe. Im mniejszy będzie koszt kredytowy, to tym tańsze będzie finansowanie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz