sobota, 17 sierpnia 2019

Kredyt hipoteczny dla mnie. Dostanę?

To może wiedzieć tylko analityk kredytowy w banku. A wszystko zależy od... wielu czynników. Nie ma jednego, któryby decydował o decyzji kredytowej. Dla banku ważna jest ogólna ocena przyszłego kredytobiorcy, ponieważ bank, który udziela takiego finansowania, wiąże się ze klientem na długie lata, a kwota którą pożycza, nie należy do najniższych. Dlatego ubieganie się o kredyt hipoteczny wymaga tak licznych formalności.

Warto jednak wspomnieć już o na samym początku, że jeżeli nie mamy pojęcie o tym jak ubiegać się o taki kredyt hipoteczny na zakup domu lub mieszkania, to najlepiej będzie skontaktować się z dobrym pośrednikiem finansowym. Dobry pośrednik, nie tylko wyjaśni co to jest kredyt hipoteczny, ale i porówna oferty i zaprezentuje nam konkretne rozwiązania dla naszej obecnej sytuacji finansowej.

Procedura w banku w odniesieniu do kredytu hipotecznego

W dużym skrócie i nie wgłębiając się w poszczególne aspekty. Aby złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, należy przygotować dwa dokumenty tożsamości: bank dopuszcza zarówno dowód osobisty, paszport i prawo jazdy.

Kolejnym krokiem jest analiza zdolności i wiarygodności kredytowej. Bank sprawdza jaki rodzaj umowy o pracę mamy podpisaną (najlepiej, aby była to umowa na czas nieokreślony), jakie uzyskujemy zarobki, jaka jest nasza sytuacja rodzinna. Na jednej stronie zatem bank "kładzie" uzyskiwane dochody, a na drugiej koszty. Im mniejsze mamy wydatki, to tym lepsza jest nasza zdolność kredytowa. Można ją zatem poprawić spłacając wcześniej pożyczkę, rezygnując z kart kredytowych czy zamykając debet w koncie.

Pamiętaj: Jeżeli posiadasz umowę o pracę na czas nieokreślony, to przeważnie bank prosi o przedstawienie zaświadczenia o dochodach i stażu pracy. Inna forma zatrudnienia wymaga bardzo często zaświadczenia o średnich dochodach za okres 3-6 m-cy oraz zaświadczenie o zatrudnieniu. W przypadku zatrudnieni z umowę o dzieło lub zlecenie, składając wniosek kredytowy będziemy potrzebowali umów potwierdzających uzyskane dochody. Bank będzie z pewnością wymagać przedstawienia umowy, z której wynikać będą dochody już po wzięciu kredytu hipotecznego. Przedsiębiorcy muszą dodatkowo pobrać zaświadczenia z ZUS-u i US o niezaleganiu z płatnościami.

Wycena nieruchomości przez bank

Zanim bank zakończy rozpatrywanie wniosku musi określić jej wartość. W przypadku nieruchomość z rynku wtórnego ("z drugiej ręki"), musimy przygotować odpis z księgi wieczystej. Na rynku pierwotnym: umowa przedwstępna z deweloperem.

Pamiętaj: Ubiegając się o kredyt hipoteczny musisz mieć przygotowany wkład własny, który wynosi 20% wartości nieruchomości. Niektóre z banków przyznają również kredyt z wkładem własnym na poziomie 10%, ale od brakującej kwoty wymagają ubezpieczenia.

Formalności w każdym banku mogą być inne: dodatkowe dokumenty lub zaświadczenia - każda bowiem decyzja kredytowa oraz oferta jest ustalana indywidualnie biorąc pod uwagę ocenę finansową klienta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz