Nie nie jest to żaden „dziwny” lub nowy produkt kredytowy, jest bowiem oferowany przez banki od wielu lat. A historia definicji konsolidacji i kredytu konsolidacyjnego w finansach i bankowości jest znacznie dłuższa.
Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie: jak pomóc sobie z długami?, to konsolidacja, a właściwie kredyt konsolidacyjne nie jest tego najlepszym przykładem. Dlaczego? Ułatwia co prawda spłatę nowego kredytu dzięki zmniejszeniu rat i tym samym poprawia stan domowych finansów, to jednak zwiększa się wysokość zadłużenia.
Z tego powodu, że znacząco niższe raty kredytowej nie można osiągnąć w żaden inny sposób, jak tylko wydłużając czas spłaty. A to już jest przecież większy koszt kredytowy – zapłaconych odsetek.
Czy warto skorzystać z kredytów i pożyczek konsolidacyjnych? Czasami, to nie ma nawet innej możliwości, a skonsolidowanie kredytów jest jedyną opcją, poza zmniejszeniem innych wydatków domowych i ewentrualnie zwiększeniem dochodów, aby poprawić płynność finansową w budżecie kredytobiorcy.
Konsolidacji kredytowej bank z reguły nie zaproponuje samodzielnie. No w końcu, nie wie co tam się dzieje w naszych finansach. Raty terminowo wpływają na konto spłaty? Tak. No to pewnie wszystko jest w porządku….
O konsolidację i kredyt konsolidacyjny należy wystąpić samodzielnie. A kilka propozycji w banku można znaleźć.
Kredyt konsolidacyjny a zdolność kredytowa
Cz każdy kredytobiorca może skorzystać z możliwości jaką daje konsolidacja? Tylko kredytobiorcy, którzy spłacają kilak kredytów (ale także chcą przenieść jeden kredyt i skorzystać z dodatkowej gotówki). A drugim warunkiem jest odpowiednia zdolność kredytową i scoring w BIK. Oba elementy wpływają na oceną kredytową.
Tylko pozytywna ocena pozwala na uzyskanie kredytu. Opóźnienia w regulowaniu rat aktualnych kredytów, może się wiązać dla banku ze zbyt dużym ryzykiem przyznania kolejnego, czy właściwie nowego. Niewykluczone, że prędzej bank bank podejmie udzielenie kredytu konsolidacyjnego osobom z nieco gorszą zdolnością kredytową niż w przypadku opóźnień w spłacie rat sięgającym 30 dni lub więcej.
Ale nie ma kredytu konsolidacyjnego bez zdolności. Zdolność do spłaty musi być. Plusem wyliczenia zdolności w przypadku przeprowadzanej konsolidacji jest to, że konsolidowane zobowiązania, a więc te, które mają zostać spłacone wcześniej, w zasadzie nie są wliczane do wydatków. Dzięki czemu nowy kredyt konsolidacyjny może być większy niż w sytuacji kiedy byśmy chcieli wziąć nowy kredyt gotówkowy i spłacić nim te same zobowiązania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz